Serwis ten wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pliki będą umieszczane na Państwa urządzeniu. W każdy momencie mogą Państwo zmienić ustawienia Państwa przeglądarki. Korzystanie z niniejszej witryny oznacza akceptację postanowień zawartych w Polityce prywatności
   AKCEPTUJĘ
PolskiУкраїнська

Psychoedukacja – kwarantanna z oprawcą – problematyka przemocy domowej–>przeczytaj

16 kwietnia 2020
logo placówki

Drodzy Rodzice,

Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji, która zmusza nas do pozostania w domu. Zmieniło się nie tylko nasze codzienne życie, ale również zakres naszych obowiązków w tym także obowiązków społecznych. Często zwiększa się również poziom przeżywanego stresu. W czasach pandemii nie możemy jednak zapominać o problemach, którym należy stawiać czoło. Jednym z tego typu problemów jest przemoc domowa, która może nasilać się w związku z zamknięciem w mieszkaniach. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko dominacja za pomocą przewagi fizycznej, lecz także wszelkiego typu agresja psychiczna, mająca na celu wzbudzenie poczucia niższości u ofiary.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005r (Dz.U. z 2015r., poz, 1390) przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste (…) w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.Zapraszam do zapoznania się z listem Rzecznika Praw Obywatelskich,do pobrania:

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/list_przemoc_final.pdf

oraz osobistym planem awaryjnym dla osób doświadczających przemocy w trakcie epidemii koronawirusa,
do pobrania:

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_0.pdf

Jeżeli doświadczają Państwo przemocy domowej lub znają Państwo kogoś w swoim otoczeniu, kto padł jej ofiarą oto lista bezpłatnej pomocy dla dzieci i osób doświadczających przemocy:

  1. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę tel. 116 111
  2. Centrum Paw Kobiet tel. (22) 621 35 37
  3. Linia pomocy pokrzywdzonym tel. 222 309 900
  4. Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego tel. 800 70 222
  5. Niebieska Linia tel. 800 12 00 02

Psycholog, Katarzyna Badowska

Kontakt: [email protected]

 

Na podstawie źródła:

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20051801493

PolskiУкраїнська